fbpx
Menu
Don't Eat Your Friends, Buy Legacy Foods Instead!!! ### Thank You For Visiting Preppernurse1.com - Ordering Now Available - Make Sure To Hug & Kiss The Ones You Love - S.T.D. One Step At A Time, One Thing At A Time, One Day At A Time ###
*** BUCKET BLITZ SALE - 25% OFF ALL BUCKETS - FREE MERCHANDISE FOR ORDERS OVER $500 - SEE IMAGE ON HOMEPAGE FOR DETAILS ***

183 Serving Mega Sample Pack

No vote
$380.00 each Brand: LegacyLegacy

Sample all food storage offerings Legacy provides with the Mega Sampler Pack.

A crucial part of making a food storage purchase is knowing that the emergency food you are purchasing is going to be food that your family will eat and enjoy in an emergency situation. The Mega Sampler Pack is designed to give you the chance to try everything on Legacy Premium's menu so you can do just that. Sample every delicious meal, hearty entree, tasty side dish, and refreshing drink, and see for yourself what all the buzz is about with Legacy Premium. 

The Mega Sampler Pack is also a great way to add variety and bulk to existing food storage. With 4 different breakfasts, 15 different entrees, 6 side dishes, and 2 drink options, the Mega Sampler Pack adds satisfying and nutritious food to your emergency reserves. Best of all, Legacy meals are made with only high-quality ingredients, has long term shelf life, and is the best value on freeze-dried food storage in the industry.

183 Serving MEGA Sample Pack
SERVINGS 183
AVG. CALORIES PER SERVING 223
TOTAL CALORIES 40,836
2,000 CALORIE DAYS 20.42
COST PER LB $10.65
COST PER 2000 CALORIES $16.16
RESIDUAL O2 CONTENT 0.11%
CONFIGURATION POUCHES IN BUCKETS
LARGE BUCKETS 1
MEDIUM BUCKETS -
SMALL BUCKETS -
LOOSE POUCHES -
TOTAL POUCHES 34
WEIGHT 31 POUNDS (LB)
TOTAL DIMENSIONS 1.59 CUBIC FEET
SHIPPING CONFIGURATION BOX

 

Lowest Cost Per Pound

Compare Legacy Food Storage to any other food storage company on a cost per pound basis and you will find that with Legacy you get the best value for your money! In fact, once you compare... you will find that it's not even close!

Not all food storage is created equal. Many food storage companies can advertise low prices because they drop the calories in their meals. A great apples to apples comparison is to calculate cost per pound. This will give you a better indicator of the TRUE cost.

Contents:

Included Breakfasts: 4 Servings Ea.-Multi-Grain Cereal - 4 Servings-Oatmeal with Brown Sugar - 4 Servings-Strawberry Creamy Wheat - 4 Servings-Old Fashioned Pancake Mix - 4 Servings, Included Entrees: 4 Servings Ea.-Italian Pasta with Marinara-Pasta Alfredo-Pasta Primavera-Enchilada, Beans, and Rice-Stroganoff-Loaded Baked Potato-Hawaiian Style Sweet 'n Sour-Many More, Included Side Dishes: 4 Servings Ea.-Strawberries-Green Beans-Parboiled Rice-Refried Beans-Mashed Potatoes-Banana Chips, Included Drink Mixes: 16 Servings Ea.-Powdered Milk-Chocolate Milk

List of the comments:
No comments have been posted yet.
You must be registered in order to post a comment